Yayınlanma Tarihi: Paz, 13 Oca 2013
Yazar: ReelEmlak

Kanal İstanbul ihalesi ilkbaharda

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili hazırlıkların sürdüğünü belirterek, projenin yılın ilk çeyreğinde ihale edileceğini açıkladı. Boğaz trafiğini sona erdirmesi beklenen Kanal İstanbul’dan günde 150-160 geminin geçmesi hedefleniyor.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Çırağan Sarayı’nda yapılan 8’inci Olağan Genel Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan,  bu yıl 29 Ekim’de Marmaray’ın açılışına hazırlandıklarına söyledi. Erdoğan şöyle devam etti: “2015’te biraz daha güneyinde çift katlı tüp geçidin açılışı olacak. Aynı yıl yetiştirmeye çalışacağız, üçüncü köprüyü bitireceğiz. Yıllık kapasitesi 100 milyon olan İstanbul havalimanını bitireceğiz. Bu yıl içinde ilk çeyrekte yetiştirmeye çalışıyoruz, Kanal İstanbul projesinin hazırlıkları yapılıyor, onun da ihalesini yapacağız. Bütün bunlar bir geniş ufkun, birilerinin tahayyül edemediği ufkun gerçekleştirilmesidir, bunun atılan adımlarıdır.”

Başbakan’ın çılgın projesi

Kanal İstanbul projesi uzun süre büyük ses getirmişti. Başbakan’ın seçim projelerinden biri olan Kanal İstanbul’a göre İstanbul; içinden deniz geçen iki şehre dönüşecek. Kanal İstanbul’ kapsamında İstanbul’un Avrupa yakasında, batısında, Karadeniz ve Marmara Denizi’nin arasına yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapılması planlanıyor. Kanal’ın Marmara girişi Silivri’den başlayacak. Bu projeyle beraber iki yarımada ve bir ada oluşacak. Son yüzyılın en büyük projelerinden bir tanesi olacak ‘Kanalın su derinliği yaklaşık 25 metre olacak. Su yüzeyinde genişlik yaklaşık 145-150 metre civarında olacak. Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havalimanı yapımında, sönmüş maden ocaklarında ve kanalın kapatılma noktasında kullanılacak.

Gelen Aramalar kanal istanbul Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Yorumunuz

XHTML: Bu html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>